E-SERBEST MESLEK MAKBUZU (E-SMM)

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU NEDİR?
487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Uygulaması, Serbest Meslek Makbuzunun Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasını kapsayan uygulamadır. e-Serbest Meslek Makbuzu, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt serbest meslek makbuzu ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

KİMLER E-SERBEST MESLEK MAKBUZU UYGULAMASINA GEÇEBİLİR?
01/01/2018 tarihi itibariyle dileyen serbest meslek erbapları uygulamaya dahil olarak mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için kağıt ortamda düzenlemiş oldukları Serbest Meslek Makbuzunu elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenleyebilir, muhatabının talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilir, elektronik ortamda muhafaza edip Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlayabilirler.
Serbest muhasebeci mali müşavir, avukat,  diş hekimi, veteriner hekim, mimar, doktor, mühendis, müşavir, senarist, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, serbest öğretmen, sağlık memuru, artist, menajer,  yönetmen, rehber vb. serbest meslek erbabları istemeleri halinde hemen geçiş yapabilir.

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU UYGULAMASINA GEÇMEK ÇOK KOLAY!
Sadece yapmanız gereken Mali Mühür veya e-İmza temin etmek.
e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına geçmek için Mali Mühür veya e-İmza’ya sahip olmanız yeterli. Mali Mühür veya e-İmza’ya sahipseniz bize bilgi vermeniz halinde tüm işlemlerinizi hemen yaparak sizi hemen e-SMM Uygulaması’na dahil ediyoruz.
e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e- Saklama,e-İrsaliye, Kep, e-İmza, Projeleri’nin yanısıra Nilvera Yazılım , tecrübesini e-SMM Projesi’ne taşıyarak bu alanda e-SMM Hizmeti vermeye başlamıştır.

E-SERBEST MESLEK MAKBUZU ZORUNLU MU?

e-Serbest Meslek Makbuzu zorunlu bir uygulama olmayıp, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca serbest meslek makbuzu belgesini düzenlemek zorunda olan mükellefler (noterler hariç), istemeleri halinde 1/1/2018 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olabileceklerdir.

E-SMM PORTAL UYGULAMASI ÖZELLİKLERİ
E-SMM sistemi üzerinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. e-SMM Portal Özellikleri kullanıcı deneyimlerinden derlenerek hazırlanmıştır. Mali Mühür ya da e-İmza kullanmanız gerekmez. Mali mühür ya da e-İmza tek sefere mahsus sistem aktivasyonu yapılırken kullanılacaktır.

Her zaman her yerden Erişim
E-SMM Portalı, web tabanlı bulut sunucular üzerinde çalışan bir uygulamadır. İnternet erişimi olan her yerden, bilgisayar/tablet/cep telefonu fark etmeksizin her zaman kullanıcı adı ve şifre ile erişim yapılabilir.

10 Yıl Saklama
e-SMM verileri, Türkiye sınırları içerisinde farklı şehirlerde bulunan birbirine yedekli sunucularda tutulmaktadır. NES e-SMM Uygulaması’na geçiş ile birlikte e-Serbest Meslek Makbuzlarınız 10 yıl boyunca güvence altındadır ve dilediğiniz zaman erişim yapabilirsiniz. Var olan herhangi bir e-Makbuza 10 yıl boyunca erişilebilir, geçerli bir e-Makbuzun silinmesine imkan verilmez.

Müşteri Listesi Kaydı
Bir müşterinize makbuz oluşturduğunuz anda müşterinizin carisi otomatik olarak sisteme kaydolur. Yeniden aynı bilgileri girmeniz gerekmez. Ya da isterseniz tek seferde müşterilerinizi sisteme manuel olarak tanımlayabilirsiniz ya da excel olarak sisteme yükleyebilirsiniz.

Taslak Oluşturma
Bir müşterinize oluşturmuş olduğunuz bir e-Serbest Meslek Makbuzunu tek tuşla yeniden oluşturarak yeni tarih ile gönderebilirsiniz.

e-Mail Gönderimi ve Takibi
e-SMM oluşturulurken muhatabının mail adresinin yazılması halinde, oluşturulan makbuz alıcısına e-Mail ile otomatik olarak gönderilir. e-SMM oluşturulduktan sonra da e-Mail ile istenilen makbuzlar sistem üzerinden gönderilebilir. Ayrıca maillerin ulaşıp ulaşmadığını da sistem üzerinden görebilirsiniz.

Esnek ve Kolay Raporlama
Belirlediğiniz dönem içerisinde ki makbuzları istediğiniz başlıklar altında excel formatında sisteminize alabilirsiniz.

PDF Özelliği
Seçilen/belirli bir tarih aralığında ki makbuzlar toplu halde, tek sayfa PDF olarak veya zip içerisinde birbirinden bağımsız olarak indirilebilir veya yazdırılabilir.

İptal Seçeneği
Hatalı oluşturduğunuz makbuzlarınızı kolayca iptal edebilirsiniz. Sistem üzerinde oluşturulan ve iptal edilen tüm makbuzlar Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine raporlanır.

Farklı Seri Özelliği
Farklı seriler ile makbuz oluşturabilirsiniz. Her bir seri kendi içerisinde sistem tarafından otomatik olarak müteselsillik kontrolüne tabi tutulur. Son oluşturulan makbuz tarihinden önceki tarihe aynı seri üzerinden makbuz oluşturulmasına sistem izin vermez, yeni bir seri açmanıza olanak verir.

Filtre Özellikleri
Filtreleme özellikleri ile istediğiniz özellikte aramalar yaparak kolayca sonuç alırsınız.

Tasarım Yükleme
Firma logonuz ve banka bilgileriniz de makbuzlarınızda yer alabilir ya da özel tasarımlara da imkan verilir.

GİB Raporlaması
Raporlama bizim sorumluluğumuzda olup, her ayın 15’inde bir önceki aya ait makbuzlar sistem tarafından otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanır. Daha öncesinde raporlama yapmak istemeniz halinde portal üzerinden istediğiniz zaman dilimini Başkanlığa raporlayabilirsiniz.