E-Arşiv

ELEKTRONİK ARŞİV FATURA (E-ARŞİV)

E-ARŞİV FATURA NEDİR?
kâğıt ortamında fatura düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkân tanıyan bir uygulamadır. E-Arşiv tebliği kapsamında vergi mükellefleri, elektronik ortamda oluşturdukları faturayı, elektronik ortamda veya kağıt ortamında karşı tarafa iletir, ikinci nüshasını ise elektronik ortamda muhafaza ederler. E-Fatura mükellefleri e-Arşiv faturalarını e-Fatura mükellefi olmayan firmalar ve şahıslar için kullanırlar. 

E-ARŞİV FATURA SİSTEMİNİN FAYDALARI 
Kargo ve kurye masrafları, Kağıt fatura ve Zarf basımı, toner vs gibi maliyetlerinizi ortadan kaldırır.
E-posta ile gönderilen e-Arşiv faturaların müşteriye ulaşması ve sürecin takibi hızlanır.
İstediğiniz kadar e-postaya e-Arşiv faturalarınızı gönderebilirsiniz.
Odalar dolusu klasörlenmiş fatura arşivleri tarih olur.
Muhasebe süreçlerinde hız artar, zamandan tasarruf sağlanır.
E-Arşiv SMS bilgilendirme hizmetini de ayrıca alarak e-Arşiv faturasını düzenlediğiniz müşterilerinizi SMS ile bilgilendirebilirsiniz.

KİMLER E-ARŞİV FATURA KULLANABİLİR? KİMLER İÇİN KULLANIMI ZORUNLUDUR?
E-Arşiv fatura kullanımı için öncelikle e-Fatura mükellefi  olmanız gerekmektedir. E-Arşiv fatura internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı cirosu 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler,  1/1/2016 tarihinden itibaren  e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorunda olmuşlardır. Bu nitelikleri taşımayan mükelleflerin e-Arşiv fatura kullanımı gönüllülük esasına dayanmaktadır. Güncel tebliğler ile sistem kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

HANGİ YÖNTEMLERLE E-FATURA KULLANABİLİR SİNİZ?
Müşterilerimize e-Fatura sisteminde olduğu gibi,  e-Arşiv fatura için de 3 farklı şekilde hizmet verebilmekteyiz
1) Portal
2) Konnektör
3) Direk Entegrasyon

SMS BİLGİLENDİRMESİ NEDİR?
E-Arşiv Fatura uygulamasına ek olarak alabileceğiniz SMS sistemi ile düzenlediğiniz her bir e-Arşiv Fatura için kurumsal firma unvanınızla müşterilerinize SMS gönderebilir, gönderilmiş bu SMS içerisinde e-Arşiv Fatura linkini de göndererek müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. SMS Bilgilendirmesi isteğe bağlı bir hizmet olması nedeniyle ayrıca ücretlendirilir ve aynı şekilde kontör sistemi ile çalışır.